
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1/4 Inch x 1/2 Inch, S/C Unitized Wheel 863273, 632, 10 per case
- Item Code: 051115-35488
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Silicon Carbide mineral is suitable for ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Increased edge durability over the 500 Series offers better cut and lengthens abrasive life
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6 Inch |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 12.7 |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Center Hole Diameter | 0.5 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Density Rating | Soft/Medium |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Form Type | Unitized |
| Converted Form | Wheel |
| Grade | FIN |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Form Material | 632 |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 6 in x 1/4 in x 1/2 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width | 0.25 Inch |