
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch, Aluminum Oxide HD Unitized Wheel 863178, 631, 3 per case
- Item Code: 051115-35497
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Wheels in the Standard Abrasives Aluminum Oxide HD Unitized Wheel 600 Series have a soft to medium density, making them a good match for medium-pressure cleaning and blending on flat or contoured parts. These non-woven abrasive wheels are also effective for removing small burrs and radiusing edges.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Increased edge durability over the 500 Series offers better cut and adds life for light deburring and blending applications
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6 Inch |
|---|---|
| Dimension 2 | 1 in |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Converted Form | Wheel |
| Product Form | Wheel |
| Corporate Division Code | AB |
| Density | 6 |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Form Material | 631 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Density Rating | Soft/Medium |
| Form Type | Unitized |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Dimension 3 | 1 in |
| Grade | FIN |