
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/8 Inch x 1/4 Inch, Aluminum Oxide Unitized Wheel 873133, 731, 10 per case
- Item Code: 051115-35538
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Harder material density and increased edge durability over 600 Series Unitized Wheels provides a longer-lasting wheel for heavier-duty tasks
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater flexibility and versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel comes in a range of diameters from 1-6? and attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Corporate Division Code | AB |
|---|---|
| Dimension 2 | 1/8 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Width (Metric) | 3.048 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Grade | FIN |
| Density Rating | Medium/Hard |
| Diameter | 3 Inch |
| Size Description | 3 in x 1/8 in x 1/4 in |
| Dimension 1 | 3 in |
| Form Type | Unitized |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Form Material | 731 |
| Dimension 3 | 1/8 in |
| Product Form | Wheel |
| Width | 0.12 Inch |