
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1/4 Inch x 1/2 Inch, Aluminum Oxide Unitized Wheel 882173, 821, 10 per case
- Item Code: 051115-35646
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Harder material density and increased edge durability over 700 Series Unitized Wheels increases life for heavy-duty tasks
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel comes in a range of diameters from 1-6? and attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 0.5 |
| Center Hole Diameter (Metric) | 12.7 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width | 0.25 Inch |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Form Material | 821 |
| Grade | MED |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Unitized |
| Diameter | 6 Inch |
| Corporate Division Code | AB |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Density Rating | Hard |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Size Description | 6 in x 1/4 in x 1/2 in |