
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. Coarse 845517 Standard Abrasives™ Surface Conditioning GP Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 051115-35712
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Surface Conditioning GP Disc combines edge durability and flexibility with high initial and extended cut rate for deburring, blending and cleaning of aluminum or other soft metals.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on GP material provides high initial and extended cut rate
- Best material when low contact pressure and load resisting are required
- Most efficient on ferrous materials on both flat and contoured surfaces
- Available with Hook and Loop attachment
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Brown |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color Family | Brown |
| Grade | Coarse |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |