
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. Very Fin.e 845414 Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 051115-35736
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc combines high edge durability and flexibility with high initial and extended cut rate for edge work, deburring and blending of all metal types on both flat and contoured surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on FE material provides high initial and extended cut rate
- Most efficient on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Available with Hook and Loop attachment
Tech Specs
Back To Top| Grade | Very Fine |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Dark Blue |
| Color Family | Blue |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Key | Surface Conditioning Disc |