
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. Very Fin.e 849816 Standard Abrasives™ Surface Conditioning RC Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 051115-35804
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Surface Conditioning RC Disc combines edge durability and flexibility with high initial and extended cut rate to create a great all-around disc pad for deburring, blending, cleaning and finishing of composites or other soft metals.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on RC material provides good initial and extended cut rate
- Best material for general use and average pressure usage
- Most efficient on flat surfaces made of composites or soft metals
- Available with Hook and Loop attachment
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 0.87 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Metric | 22.098 mm |
| Color Family | Blue |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Product Key | Surface Conditioning Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color | Blue |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |