
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 30 Feet S VFN, S/C Buff and Blend GP Roll 830026, 2 per case
- Item Code: 051115-35903
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Silicon Carbide Buff and Blend Roll imparts a satin finish to large surfaces when used with a power sander, and enables custom conversion or sheet sizing for use by hand or when working with a lathe or spindle-held part. The non-woven nylon material combines toughness with pliability, ensuring a consistent finish over contours and surface irregularities.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Suitable for most metals including stainless steel, as well as composites
- Sharp-cutting silicon carbide produces a satin finish
- Roll form enables conversion or custom sheet sizing for tool or hand use
- Conformable material accesses hard-to-reach areas
- Open web is load resistant to maintain consistent cut and prolong service life
- Abrasive may be run wet to help wash away swarf and keep abrasive running cool, reducing contamination and smearing
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 6 in |
|---|---|
| Length | 30 Linear Foot |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Corporate Division Code | AB |
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Grade | VFN |
| Product Form | Roll |
| Converted Form | Roll |
| Size Description | 6 in x 30 ft |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 2 | 30 ft |
| Width | 6 Inch |
| Form Material | GP |