
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x 1/4 in. A-Medium 873310 Standard Abrasives™ Buff and Blend AP Disc
- Item Code: 051115-35906
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives™ Buff and Blend AP Disc is an equally tough and pliable abrasive designed for medium duty cleaning, edge deburring and antique finishing on a variety of metals, including ferrous alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Open web is flexible and pliable, so it will not gouge the substrate and sustain part geometry
- Aluminum oxide mineral is friable and sharp, revealing fresh, sharp cutting edges for a consistent scratch
- May be run with a lubricant to help eliminate swarf and potential for smearing the substrate
- Available in very fine (VFN, red) and medium (MED, tan) grades to accommodate project needs
- Open web is load resistant, so abrasive will not get clogged with debris, contributing to longer service life
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 6.35 mm |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Tan |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Product Key | Buff and Blend Disc |
| Brand | 3M |
| Color Family | Beige |