
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x 1/8 in. A-Very Fin.e 852308 Standard Abrasives™ Buff and Blend HP Disc
- Item Code: 051115-35928
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Made of non-woven material with added stiffness, the Standard Abrasives™ Buff and Blend HP Disc produces an aggressive cut and is designed for applications such as removal of burrs or tough contaminants.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Tough HP material is stiffer and more tear-resistant than GP material and is well-suited for edge deburring and metal removal
- Aluminum Oxide cuts sharp, helps produce a consistent scratch pattern, and works well on ferrous and non-ferrous metals
- Pliable open web removes burrs and surface contaminants without gouging the substrate
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive center hole discs come in a range of medium to large sizes to meet many different project specifications
- Red discs contain aluminum oxide, very fine (VFN) grade abrasive
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Center Hole Metric | 3.048 mm |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.12 in |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Color | Red |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |