
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. x 1/8 in. A-Medium 862210 Standard Abrasives™ Buff and Blend HS-F Disc, 25/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051115-35955
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Designed for off-hand and automated or robotic processes, the Standard Abrasives™ Buff and Blend HS-F Disc is engineered with a lofty web of non-woven nylon that conforms to irregular surfaces. A great choice for contoured pieces such as plumbing fixtures and door hardware, it efficiently cleans, deburrs, and finishes with consistent, smear-free results.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- High strength ?Fluffy? (HS-F) Buff and Blend material delivers outstanding results for off-hand and automated finishing processes
- Rigid, durable construction accomplishes edge breaking, deburring and finishing edges and welds
- Recommended for very fine high luster, satin finishing, and other decorative finishes
- Produces consistent, smear-free satin finishes on brass, stainless steel, aluminum, chrome and nickel plated hardware or fixtures
- Dense, stiff construction withstands high pressure without folding over or tearing, improving productivity
- Aluminum Oxide mineral cuts sharp, helps produce a consistent scratch pattern, and works well on ferrous and non-ferrous metals
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive and prolonging service life
- Center hole discs come in a range of small to large sizes to fit many different machines or project specifications
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.12 in |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Color Family | Blue |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Medium |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Product Form | Disc |
| Color | Blue |
| Center Hole Metric | 3.048 mm |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Product Key | Buff and Blend Disc |