
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x 1/4 in. A-Very Fin.e 863308 Standard Abrasives™ Buff and Blend HS Disc
- Item Code: 051115-35956
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
High Strength non-woven nylon material ensures that the Standard Abrasives™ Buff and Blend HS Disc maintains stiffness and won't tear or fray when faced with challenging edgework or irregular surfaces. Within the Standard Abrasives™ Buff and Blend product line, the HS Disc offers the best performance for cleaning and light deburring while achieving a final finish or polished piece.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- High strength (HS) Buff and Blend material delivers the best results for light deburring and final finishing
- Dense, stiff construction withstands high pressure without folding over, improving productivity
- Produces a uniform, consistent, smear-free finish on ferrous and non-ferrous metals
- Aluminum Oxide mineral cuts sharp, helps produce a consistent scratch pattern, and works well on many different metals
- Flexible, pliable open web removes burrs and surface contaminants without gouging the substrate
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive and prolonging service life
- Center hole discs come in a range of medium to large sizes to meet many different project specifications
- Three grades to choose from for varying degrees of aggressiveness and finish: Coarse (CRS - green), Medium (MED - blue), and Very Fine (VFN - maroon)
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Non-woven |
|---|---|
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Center Hole Metric | 6.35 mm |
| Color | Maroon |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.25 in |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |