
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x 3/4 in. A-Very Fin.e 866128 Standard Abrasives™ Buff and Blend HS Disc, 5/Pac 50 ea/Case
- Item Code: 051115-35977
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
High Strength non-woven nylon material ensures that the Standard Abrasives™ Buff and Blend HS Disc maintains stiffness and won't tear or fray when faced with challenging edgework or irregular surfaces. Within the Standard Abrasives™ Buff and Blend product line, the HS Disc offers the best performance for cleaning and light deburring while achieving a final finish or polished piece.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- High strength (HS) Buff and Blend material delivers the best results for light deburring and final finishing
- Dense, stiff construction withstands high pressure without folding over, improving productivity
- Produces a uniform, consistent, smear-free finish on ferrous and non-ferrous metals
- Aluminum Oxide mineral cuts sharp, helps produce a consistent scratch pattern, and works well on many different metals
- Flexible, pliable open web removes burrs and surface contaminants without gouging the substrate
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive and prolonging service life
- Center hole discs come in a range of medium to large sizes to meet many different project specifications
- Three grades to choose from for varying degrees of aggressiveness and finish: Coarse (CRS - green), Medium (MED - blue), and Very Fine (VFN - maroon)
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Grade | Very Fine |
| Backing Material | Non-woven |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.75 in |
| Center Hole Metric | 19.05 mm |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
| Product Form | Disc |