
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x 1-1/4 in. A-Very Fin.e 849128 Standard Abrasives™ Buff and Blend GP Disc, 5/Pac 50 ea/Case
- Item Code: 051115-36059
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A good starting point for many different light-duty applications, the Standard Abrasives™ Buff and Blend GP Disc is a versatile non-woven abrasive disc designed to lightly blend, clean, deburr and finish a variety of metals.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Moderately aggressive material offers great versatility and may be used for a variety of light-duty industrial applications, including cleaning and deburring
- Multi-purpose abrasive discs work well on most metals
- Tough nylon web cleans and deburrs while leaving a professional finish
- Flexible, pliable open web removes burrs and surface contaminants
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive
- Available in various sizes, minerals and grades to accommodate a variety of project needs
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Center Hole Diameter Decimal | 1.25 in |
| Center Hole Metric | 31.75 mm |
| Grade | Very Fine |
| Maximum Speed | 1800 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Color | Maroon |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |