
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x 1/2 in. A-Fin.e 820709 Standard Abrasives™ Buff and Blend Hook and Loop EP Disc, 10/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 051115-36080
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A good starting point for many different light-duty applications, the Standard Abrasives™ Buff and Blend Hook and Loop EP Disc is a versatile non-woven abrasive disc designed to lightly blend, clean, deburr and finish a variety of metals. We added a hook and loop style backing for use with a hook and loop holder pad (sold separately) on a random orbital sander.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Moderately aggressive non-woven material is suitable for light-duty industrial applications
- Hook and loop style attachment is used on random orbital sanding systems
- Multi-purpose abrasive is suitable for use on most metals
- Tough, pliable nylon web cleans and deburrs while leaving a professional finish
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive
- Available in a range of grades of aluminum oxide mineral
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Grade | Fine |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |