
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 10-11/16 Inch MED, Surface Conditioning RC Belt 888004, 10 per case
- Item Code: 051115-36441
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Surface Conditioning RC Belt saves time preparing workpieces for final finishes and coatings by performing one-step prep work. Constructed with enhanced edge durability and flexibility, combined with high initial and extended cut rate, this is a great all-around belt for deburring, blending, cleaning and finishing on composites and softer metals.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Excellent starting point for finishing stainless steel to a #4 finish
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on RC material provides good initial and extended cut rate
- Best material for general use and average pressure usage
- Most efficient on flat surfaces
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 10 11/16 in |
|---|---|
| Length (Metric) | 271.27 mm |
| Grade | MED |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Product Form | Belt |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Corporate Division Code | AB |
| Length | 10.68 Inch |
| Width | 3 Inch |
| Converted Form | Belt |
| Dimension 1 | 3 in |
| Form Material | RC |
| Size Description | 3 in x 10 11/16 in |
| Width (Metric) | 76.2 mm |