
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 2 Inch, FB066 20-71 A MED Hard Density, Buff and Blend Flap Brush 875009, 3 per case
- Item Code: 051115-36668
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The conformability and consistent performance of the Standard Abrasives Buff and Blend Flap Brush makes it ideal for blending, cleaning, deburring and finishing on stainless steel, brass and aluminum, especially where a uniform and long line brushed finish is desired.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the work piece
- Conformable flaps deliver a consistent in-line brush finish for stainless steel and aluminum parts, leaving no lines on the surface
- Open web design resists loading and eliminates metal contamination of workpiece
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Various sizes available for wide range of tools: straight shaft portable grinder, bench motor, backstand, floor lathe, rotary, straight line, and robotic
Tech Specs
Back To Top| Form Material | 20-71 |
|---|---|
| Number of Flaps | 66 |
| Form Type | Flap |
| Inside Diameter | 2 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Corporate Division Code | AB |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 3 | 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Size Description | 6 in x 1 in x 2 in |
| Color | Maroon |
| Converted Form | Brush |
| Diameter | 6 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Grade | MED |
| Product Form | Brush |
| Density Rating | Hard |
| Dimension 1 | 6 in |
| Inside Diameter (metric) | 50.8 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |