
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 1 Inch x 5 Inch, FB180 15-87 A VFN Hard Density, Buff and Blend Flap Brush 875012, 4 per case
- Item Code: 051115-36709
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The conformability and consistent performance of the Standard Abrasives Buff and Blend Flap Brush makes it ideal for blending, cleaning, deburring and finishing on stainless steel, brass and aluminum, especially where a uniform and long line brushed finish is desired.
4 PER CASE
Features
Back To Top- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the work piece
- Conformable flaps deliver a consistent in-line brush finish for stainless steel and aluminum parts, leaving no lines on the surface
- Open web design resists loading and eliminates metal contamination of workpiece
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Various sizes available for wide range of tools: straight shaft portable grinder, bench motor, backstand, floor lathe, rotary, straight line, and robotic
Tech Specs
Back To Top| Form Material | 15-87 |
|---|---|
| Number of Flaps | 180 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 3 | 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Color | Maroon |
| Inside Diameter (metric) | 127 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Size Description | 12 in x 1 in x 5 in |
| Brand | 3M |
| Density Rating | Hard |
| Diameter | 12 Inch |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Form Type | Flap |
| Grade | VFN |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Converted Form | Brush |
| Dimension 1 | 12 in |
| Dimension 2 | 1 in |
| Product Form | Brush |
| Corporate Division Code | AB |
| Inside Diameter | 5 |