
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 2 Inch x 5 Inch, FB078 23-21 A MED Medium Density, Buff and Blend HS-F Flap Brush 875145, 2 per case
- Item Code: 051115-36768
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Designed to utilize the material face rather than the edge, the Standard Abrasives Buff and Blend HS-F Flap Brush helps achieve fine satin finishes without leaving lines on the workpiece. The high strength (HS) material makes it ideal for blending and finishing on stainless steel, brass, aluminum, chrome, and nickel-plated fixtures, especially where uniform and long line finishes are desired.
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Tough nylon face removes surface contaminants without leaving lines or gouging the work piece
- High strength (HS) durability is tear-resistant and stands up to irregular shaped parts
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Various sizes available for wide range of tools: straight shaft portable grinder, bench motor, backstand, floor lathe, rotary, straight line, and robotic
- Blue material
Tech Specs
Back To Top| Number of Flaps | 78 |
|---|---|
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Form Material | HS-F |
| Grade | MED |
| Inside Diameter (metric) | 127 |
| Diameter | 12 Inch |
| Dimension 1 | 12 in |
| Dimension 2 | 2 in |
| Size Description | 12 in x 2 in x 5 in |
| Density Rating | Medium |
| Inside Diameter | 5 |
| Width | 2 Inch |
| Color | Blue |
| Dimension 3 | 2 in |
| Product Form | Brush |
| Converted Form | Brush |
| Corporate Division Code | AB |
| Brand | 3M |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Form Type | Flap |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |