
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. A/O Very Fin.e 840189 Q100N Die TR Blue Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning GP Disc, 50/Carton 500 ea/Case
- Item Code: 051115-36843
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning GP Disc saves time preparing workpieces for final finishes and coatings by performing one-step prep work. This multi-purpose, resin-reinforced disc works with all types of metal and is load-resistant, making it a good choice for aluminum and other soft metals. It offers reliable results on flat surfaces and some edgework.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Moderately aggressive material offers great versatility and may be used for a variety of moderate industrial applications, including cleaning and deburring
- Multi-purpose abrasive works well on ferrous and non-ferrous metals and composites, particularly on flat surfaces
- Tough Non-woven fibers provide a consistent high cut-rate and professional finish
- Flexible, pliable open web removes burrs and surface contaminants without gouging the substrate
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Available in dark brown, coarse-grade; dark maroon, medium-grade; and dark blue, very fine grade
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TR |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Grade | Very Fine |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Color | Blue |