
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. A/O Extra Coarse 840370 TSM, 50/Carton 500 ea/Case
- Item Code: 051115-36914
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning RC Disc saves time prepping workpieces for final finishes and coatings by cleaning and finishing in a single step. RC material breaks down with medium pressure to expose new fibers and mineral for effective cleaning, and is load-resistant to reduce clogging from paint and corrosion. Use it on flatwork, composites, and softer metals.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Aluminum oxide on RC material provides good initial and extended cut rate
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring on flat surfaces
- Best material for general use and moderate pressure usage
- Load-resistant material is well-suited for use on composites and soft metals such as aluminum
- Open web responds to surface irregularities and minimizes gouging of the part
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Available in dark brown, extra coarse-grade; brown, coarse-grade; maroon, medium-grade; and blue, very fine grade
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | QS200PM |
|---|---|
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Grade | Extra Coarse |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Color Family | Brown |
| Attachment Type | TSM |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Color | Dark Brown |
| Product Form | Disc |