
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 2S MED, Multi-Finish Wheel 856192, 3 per case
- Item Code: 051115-36967
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Silicon carbide mineral, available in a range of grades, cuts sharp for final finishing
- Runs smooth which may help to reduce operator fatigue
- Non-metallic nylon fibers prevent workpiece contamination, including smears and blemishes
- Open web conforms to workpiece, preventing undercutting and gouging
Tech Specs
Back To Top| Corporate Division Code | AB |
|---|---|
| Form Type | Convolute |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Dimension 3 | 1 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Density | 2 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 6 Inch |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Converted Form | Wheel |
| Grade | MED |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 1 in |