
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1/2 Inch x 3 Inch 6S FIN, LDW Wheel 851733, 4 per case
- Item Code: 051115-36976
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 4
Features
Back To Top- Soft density enables the abrasive to conform to the substrate, which prevents undercutting and gouging
- The Light Deburring Wheel has a fast finish rate that requires less effort than competitive wheels
- Wheel is non-metallic, so it won��t contaminate the work piece
- Maintains a smear resistant finish
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
|---|---|
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Size Description | 8 in x 1/2 in x 3 in |
| Brand | 3M |
| Form Type | Convolute |
| Corporate Division Code | AB |
| Converted Form | Wheel |
| Product Form | Wheel |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Density | 6 |
| Dimension 3 | 1/2 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Grade | FIN |