
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 8S FIN, LDW Wheel 853133, 3 per case
- Item Code: 051115-37005
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Soft density enables the abrasive to conform to the substrate, which prevents undercutting and gouging
- The Light Deburring Wheel has a fast finish rate that requires less effort than competitive wheels
- Wheel is non-metallic, so it won��t contaminate the work piece
- Maintains a smear resistant finish
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Center Hole Diameter | 1 |
| Dimension 3 | 1 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Corporate Division Code | AB |
| Density | 8 |
| Diameter | 6 Inch |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |
| Grade | FIN |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1 in |