
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 10S FIN, GP Plus Wheel 855153, 3 per case
- Item Code: 051115-37067
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Fast cut rate contributes to fast removal of burrs, helping to increase productivity
- Medium to fine grade mineral produces fine finishes on parts such as surgical tools
- Hard density wheel stands up to edges
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 6 Inch |
|---|---|
| Dimension 2 | 1 in |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Converted Form | Wheel |
| Product Form | Wheel |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Form Type | Convolute |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 3 | 1 in |
| Grade | FIN |
| Density | 10 |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |