
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 2 Inch x 3 Inch 8S FIN, Deburring Wheel 853493, 2 per case
- Item Code: 051115-37091
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 2
Features
Back To Top- Uses fine grade silicon carbide mineral for sharp cutting action and smooth finishes
- Medium to hard density wheel stands up to edges
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
- Conformable wheel to follow part geometry and reduce gouging
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 3 |
|---|---|
| Corporate Division Code | AB |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 3 | 2 in |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 8 in x 2 in x 3 in |
| Dimension 2 | 2 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Density | 8 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Form Type | Convolute |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Grade | FIN |