
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1 Inch x 3 Inch 7S FIN, GP Wheel 852393, 3 per case
- Item Code: 051115-37100
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A versatile product suitable for many different tasks, the Standard Abrasives General Purpose Convolute Wheel is a good starting point for maintenance tasks when a specialty product is not required. Use it on any metal for a range of shop jobs such as light to medium deburring, cleaning and finishing, light defect removal and edge radiusing.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Suitable for light to medium-pressure deburring, edge radiusing and cleaning/finishing of all metals
- Fast cut rate contributes to speedy removal of micro burrs and light defects, helping to increase productivity
- Fine grade silicon carbide mineral leaves a fine finish
- Extra hard density wheel stands up to edges and extrusions
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 3 | 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Converted Form | Wheel |
| Density | 7 |
| Size Description | 8 in x 1 in x 3 in |
| Grade | FIN |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Dimension 2 | 1 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |
| Width (Metric) | 25.4 mm |