
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1/2 Inch x 1 Inch 5A MED, Metal Finishing Wheel 858082, 4 per case
- Item Code: 051115-37105
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 4
Features
Back To Top- Can be dressed to fit specific part geometry
- Rigid convolute wheel construction works well on flat surfaces and corners
- High cut rate requires low contact pressure
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Density | 5 |
|---|---|
| Diameter | 6 Inch |
| Width | 0.5 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Dimension 3 | 1/2 in |
| Grade | MED |
| Size Description | 6 in x 1/2 in x 1 in |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Product Form | Wheel |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |