
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1 Inch x 3 Inch 5A MED, Metal Finishing Wheel 858382, 3 per case
- Item Code: 051115-37108
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Can be dressed to fit specific part geometry
- Rigid convolute wheel construction works well on flat surfaces and corners
- High cut rate requires low contact pressure
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 1 in |
|---|---|
| Dimension 3 | 1 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Density | 5 |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter | 3 |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |
| Grade | MED |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 8 in x 1 in x 3 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Corporate Division Code | AB |