
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 3/8 Inch x 2 Ply x 8-32 A VFN, Buff and Blend Cross Buff HP 725011, 50 per inner 500 per case
- Item Code: 051115-37145
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Ability to conform to the substrate makes the Buff and Blend Cross Buff ideal for edge deburring on Aluminum extrusions
- May be used for deburring on aluminum die cast flashing
- Aluminum oxide mineral offers an aggressive cut, useful for removing heavy surface oxidation
Tech Specs
Back To Top| Width | 0.37 Inch |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width (Metric) | 9.52 mm |
| Color | Maroon |
| Converted Form | Cross Buff |
| Product Form | Cross Buff |
| Dimension 2 | 3/4 in |
| Attachment Type | Eyelet |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 0.75 Inch |
| Dimension 1 | 3/8 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Form Material | HP |
| Diameter (Metric) | 19.05 mm |
| Eyelet | 8-32 |
| Grade | VFN |
| Size Description | 3/4 in x 3/8 in8-32 |
| Ply | 2 |