
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 3/8 Inch x 2 Ply x 8-32 A CRS, Buff and Blend Cross Buff HS 727334, 50 per inner 500 per case
- Item Code: 051115-37146
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Buff and Blend Cross Buff HS is uniquely designed to clean and polish hard-to-reach areas like the internal diameters of pipes and tubing. The Buff & Blend HS material allows removing surface contaminants without eliminating critical detail or gouging the workpiece.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Open-web buff responds to surface imperfections with minimal gouging or marring of the substrate, sustaining part geometry
- Tough nylon face removes surface contaminants while resisting chatter or gouging of the workpiece
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Available in coarse (green) and medium (blue) abrasive grades to help produce satin finishes on soft metal
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 1 Inch |
|---|---|
| Form Material | HS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Ply | 2 |
| Attachment Type | Eyelet |
| Diameter (Metric) | 25.4 mm |
| Grade | CRS |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Cross Buff |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Product Form | Cross Buff |
| Width (Metric) | 9.52 mm |
| Dimension 2 | 3/8 in |
| Eyelet | 8-32 |
| Dimension 1 | 1 in |
| Size Description | 1 in x 3/8 in8-32 |
| Corporate Division Code | AB |
| Color | Green |
| Width | 0.37 Inch |