
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 1/2 Inch x 2 Ply x 8-32 A CRS, Buff and Blend Cross Buff GP 725004, 50 per inner 500 per case
- Item Code: 051115-37149
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Buff and Blend Cross Buff GP is a go-to product for stubborn surface areas requiring a unique, conformable construction.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- May be used with a lubricant to run cool and wash away swarf
- Available in abrasive grades from Very Fine (VFN) to Coarse (CRS) to meet a wide variety of finish requirements
- Open-web buff responds to surface imperfections while minimizing gouging of the substrate
- Up to 500 abrasives per box minimizes replacement orders and helps lower operating costs
Tech Specs
Back To Top| Eyelet | 8-32 |
|---|---|
| Form Material | GP |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Diameter (Metric) | 38.1 mm |
| Dimension 2 | 1 1/2 in |
| Size Description | 1 1/2 in x 1/2 in8-32 |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Color | Brown |
| Brand | 3M |
| Ply | 2 |
| Attachment Type | Eyelet |
| Converted Form | Cross Buff |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Grade | CRS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width | 0.5 Inch |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 1.5 Inch |
| Product Form | Cross Buff |