
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 3/4 Inch x 1/4 Inch, Rubber Sanding Drum 700085, 1 per case
- Item Code: 051115-37588
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Rubber Sanding Drum holds an abrasive band for contour work (band sold separately). Constructed from rubber, the drum expands at high speed for the closest possible fit with a band of the same size for controlled operation. This enables it to run smoothly over contoured surfaces and into hard-to-reach areas without skipping or jumping for a smooth, precise finish.
Features
Back To Top- Non-slip drum surface securely holds spiral band
- Enables polishing, finishing and blending on contours when smooth running is essential
- Pairs with coated abrasive bands or non-woven surface conditioning bands
- Use same diameter drum and band
- Range of sizes helps ensure an ideal match between drum size and part for optimal results
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Rubber Sanding |
|---|---|
| Size Description | 3/4 in x 3/4 in x 1/4 in |
| Diameter | 0.75 Inch |
| Length (Metric) | 19.05 mm |
| Product Form | Drum |
| Shank Size | 0.25 |
| Dimension 2 | 3/4 in |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Diameter (Metric) | 19.05 mm |
| Corporate Division Code | AB |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Dimension 1 | 3/4 in |
| Converted Form | Drum |
| Length | 0.75 Inch |