
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 80 Grit 704940 Standard Abrasives™ A/O Slotted Cloth Disc, 100/Carton 1000 ea/Case
- Item Code: 051115-41449
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Slotted Cloth Disc compresses when entering a hole or cylinder to provide full contact with inside diameters. Typically used in push applications, it is useful for light deburring, blending, cleaning, polishing, and chamfering applications on steel, rubber, plastic and composites. It features a threaded eyelet arbor hole for mandrel attachment.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Slotted construction compresses in push applications for full contact with internal radii, holes, and cylinder walls
- Useful for light deburring, polishing, cleaning, blending and chamfering applications
- Effective on all steels, rubber, plastic and composites
- Choose a disc diameter at least 1/2? smaller than the internal diameter of the workpiece
- Cloth backing provides added durability to resist tearing and fraying
- Compatible Standard Abrasives™ Mandrels are available separately
Tech Specs
Back To Top| Product Key | Slotted Disc |
|---|---|
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Attachment Type | Threaded |
| Product Form | Disc |
| Grit | 80 |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Backing Material | Cloth |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |