
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. x NH 120 Grit 704586 Standard Abrasives™ S/C Slotted Cloth Disc, 100/Carton 1000 ea/Case
- Item Code: 051115-41452
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Silicon Carbide Slotted Cloth Disc compresses when entering a hole or cylinder to provide full contact with inside diameters. Typically used in push applications, it is useful for light deburring, blending, cleaning, polishing, and chamfering applications. It features a threaded eyelet arbor hole for mandrel attachment.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Slotted construction compresses in push applications for full contact with internal radii, holes, and cylinder walls
- Useful for light deburring, polishing, cleaning, blending and chamfering applications
- Super sharp silicon carbide cuts through stainless steel as well as softer surfaces and leaves a smooth finish
- Choose a disc diameter at least 1/2? smaller than the internal diameter of the workpiece
- Cloth backing provides added durability to resist tearing and fraying
- Compatible Standard Abrasives™ Mandrels are available separately
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Threaded |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Grit | 120 |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |