
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 2 Inch x 1 Inch, 80 Grade, Aluminum Oxide Flap Wheel 661606, 5 per case
- Item Code: 051115-42537
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Flap Wheel works well on inside and outside diameters of metal workpieces for high stock removal and aggressive blending, finishing and cleaning, and leaves a straight line finish. Choose from a wide range of diameters with different attachment styles to achieve consistent coverage on many different contours and shapes.
Features
Back To Top- Coated abrasive flaps provide aggressive stock removal, blending, finishing and cleaning
- Produces a straight line finish
- Steel mandrel reduces chatter and operator fatigue
- Aluminum oxide cuts quickly and suits ferrous and non-ferrous materials
- Available in a broad range of sizes and grades to suit almost any part
Tech Specs
Back To Top| Dimension 3 | 0.2000 in |
|---|---|
| Form Type | Flap |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 1 | 6 in |
| Dimension 2 | 2 in |
| Grade | 80 |
| Converted Form | Wheel |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 6 Inch |
| Size Description | 6 in x 2 in x 1 in |
| Width | 2 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Product Form | Wheel |
| Brand | 3M |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |