
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 2 Inch x 1/4 Inch A MED, Buff and Blend GP Mounted Flap Brush 875500, 10 per inner 100 per case
- Item Code: 051115-42539
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Both tough and pliable, the Standard Abrasives Buff and Blend Mounted GP Flap Brush is a good match for light to medium-duty cleaning and deburring applications on contours or uneven surfaces. Multi-purpose GP material leaves a consistent finish on irregular surfaces and suits a variety of metals, including ferrous alloys. The attached mandrel securely fastens to small straight tools with ease.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Conformable flaps deliver a consistent in-line brush finish for stainless steel and aluminum cookware, leaving no lines on the surface
- Tear-resistant nylon material tolerates irregular shapes on the part
- Open web design resists loading and provides a good alternative to wire brushes
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Steel mandrel shaft offers sturdy tool attachment and quick grade changes
- Available in medium (MED �� maroon) and very fine (VFN �� gray) grade aluminum oxide
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Shaft |
|---|---|
| Dimension 3 | 0.2000 in |
| Form Type | Flap |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size | 0.25 |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Diameter | 2 Inch |
| Size Description | 2 in x 2 in x 1/4 in |
| Color | Maroon |
| Converted Form | Brush |
| Diameter (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 in |
| Form Material | GP |
| Corporate Division Code | AB |
| Dimension 2 | 2 in |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Grade | MED |
| Product Form | Brush |