
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 1 Inch x 1/4 Inch A MED 60 Grade, Buff and Blend Combi-Wheel 898000, 10 per inner 100 per case
- Item Code: 051115-42800
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
For added cut, the Standard Abrasives Buff and Blend Combi-Wheel features alternating flaps of Buff and Blend non-woven GP material and coated abrasive resin bonded material. The combination of flaps blends and removes contaminants more aggressively than a non-woven brush, while producing a uniform final finish with a linear scratch pattern.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Useful for satin finishing on large contoured surfaces
- Resin coated non-woven mesh material runs cool and resists smearing
- 1/4? (6mm) permanently affixed shank enables easy use on a small straight grinder or flat finisher (for larger wheels)
- Steel shank helps maintain smooth running and ease of control for off-hand operations
- Addition of coated flaps produces a sharper cut than a completely non-woven brush
Tech Specs
Back To Top| Diameter | 2 Inch |
|---|---|
| Dimension 2 | 1 in |
| Shank Size (metric) | 6.35 |
| Size Description | 2 in x 1 in x 1/4 in |
| Diameter (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 in |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Dimension 3 | 0.1000 in |
| Brand | 3M |
| Form Type | Combi |
| Product Form | Wheel |
| Attachment Type | Shaft |
| Corporate Division Code | AB |
| Grade | MED/60 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Shank Size | 0.25 |
| Converted Form | Combi Wheel |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width | 1 Inch |