
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 55 m 6.3 mil, 3M Performance Yellow Masking Tape 301+, 24 per case Bulk
- Item Code: 051115-64753
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We developed 3M Performance Yellow Masking Tape 301+ as an industrial strength masking tape that sticks instantly to most surfaces including metal, rubber, glass, plastic and removes easily to create sharp paint lines. This distinctive tape remains in place when formed around corners, through contours and over irregular surfaces without lifting or curling.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Withstands surface temperatures up to 225�F/17�C for 3 minutes
- Resists paint bleed-through to help create good paint lines
- Sticks with confidence on rubber moldings, plastic, glass, wood, concrete, metal and painted surfaces
- Yellow backing improves visibility and accuracy during paint masking
- Remains in place around corners, over contours and irregular surfaces
Tech Specs
Back To Top| Model Number | 301+ |
|---|---|
| Performance Level | Performance Yellow |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Length (Metric) | 55 m |
| Thickness | 6.3 |
| Color | Yellow |
| Thickness (Metric) | 0.16 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 30 (33) |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Thickness Unit | mil |
| Width (Metric) | 96 mm |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Size Description | 48 mm x 55 m |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 225 |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Elongation | 12 Percent |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 107 |
| Series | 3M |
| Width | 1.88 Inch |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 385 |