
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 mm x 55 m 6.7 mil, 3M High Performance Green Masking Tape 401+, 48 per case Bulk
- Item Code: 051115-64759
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
We designed 3M High Performance Green Masking Tape 401+ to deliver sharp paint lines where surface temperatures can reach up to 250F/ 121C for 30 minutes. This green crepe paper tape is ideal for critical paint masking applications in automotive, specialty vehicle and industrial markets where strong holding and high temp performance is required.
12 PER CASE
Features
Back To Top- Remains in place around corners, over contours and irregular surfaces
- Resists paint bleed-through to help create sharp paint lines
- Green backing improves visibility and accuracy during paint masking
- Withstands surface temperatures up to 25�F/121�C for 3 minutes in paint bake operations
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 36 (39) |
|---|---|
| Size Description | 12 mm x 55 m |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Elongation | 10 Percent |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
| Product Form | Roll |
| Width (Metric) | 12 mm |
| Length | 60.14 Linear Yard |
| Series | 3M |
| Tensile Strength | 25 lb/in |
| Thickness (Metric) | 0.17 |
| Width | 0.47 Inch |
| Adhesive Type | Natural and Synthetic Rubber |
| Length (Metric) | 55 m |
| Performance Level | High Performance Green |
| Thickness | 6.7 |
| Dimension 1 | 12.0000 MM |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Thickness Unit | mil |
| Brand | 3M |
| Color | Green |
| Model Number | 401+ |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Time at Maximum temperature | 30 |
| Dimension 2 | 55.0000 M |
| Tensile Strength (metric) | 438 |