
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 36 Inch, 60 X-weight, 3M Cloth Belt 341D, 50 per case
- Item Code: 051115-66627
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 341D is a durable aluminum oxide cloth belt recommended for your metal deburring, general metalworking, and some woodworking applications. It is suitable for wide belt, edge, or portable belt sanding, and can be used for a variety of applications on metal substrates and wood.
Features
Back To Top- X-weight cloth backing withstands heavy sanding and grinding
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Tough aluminum oxide abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Bands fit onto a rubber expander wheel attachment (sold separately) for use with a die grinder or rotary drill
Tech Specs
Back To Top| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.212 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 1.267 |
| Inner Height | 16.375 |
| Inner Total Base Units | 10 |
| Inner UPC | 30051115666279 |
| Inner Width | 4.063 |
| Length (Metric) | 914.4 mm |
| Size Description | 4 in X 36 in |
| Width | 4 Inch |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Inner Pack Level Quantity | 10 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Color | Brown |
| Grade | 60 |
| Inner Total Pack Level Units | 10 |
| Sub Applications | Centerless Grinding (Dry);Flat Finishing (Dry) |
| Dimension 2 | 36 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Coat Type | Closed Coat |
| Model Number | 341D |
| Length | 36 Inch |
| Primary Application | Metalworking;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Series | 3M |
| Inner Depth/Length | 5.5 |
| Brand | 3M |
| Product Form | Belt |
| Substrate Category | Metal;Wood |
| Substrates | Aluminum;Brass;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Copper;Hardened Steel;Hardwood;Stainless Steel;Titanium |
| Converted Form | Narrow Belt |
| Splice Type | Film Media Splice |