
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 36+ 982C RS300VM Die TSM Red 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Fibre Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051115-66782
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Roloc™ Fibre Disc 982C offers outstanding performance and productivity for medium to high pressure grinding applications on carbon steel when a smaller sized disc is needed.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M Precision Shaped Grain (PSG) maintains super-sharp points that cut exceptionally fast with less pressure
- PSG runs cooler, reducing metal discoloration/oxidation and the chance of heat related stress cracks
- Disc life is significantly longer, completing more parts per disc and requiring fewer disc changes
- 3M™ Roloc™ attachment system provides for easy disc changes between grades or applications
- Stiff fiber backing and a strong resin bond provide durability and tear-resistance for heavyweight applications such as high-pressure weld grinding
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Cubitron™ |
|---|---|
| Coat Type | Closed Coat |
| Grit | 36+ |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Brand | 3M |
| Color | Red |
| Product Number | 982C |
| Substrate | Aluminum |
| Product Form | Disc |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Red |
| Hole Configuration | RS300VM |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Attachment Type | TSM |
| Application | Beveling |
| Backing Material | Fibre |
| Number of Plies | -12345.0 |