
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 50 m, High Performance Box Sealing Tape 375 Clear, 36 Individually Wrapped Rolls Per Case
- Item Code: 051115-68764
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch Box Sealing Tape 375, the very best performer in the Scotch brand packaging tape line, securely closes a wide variety of boxes and cartons, including those with high recycled content. The polypropylene backing resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing to hold strong throughout the shipping process. Conformable backing flexes under stress for a tight seal.
36 PER CASE
Features
Back To Top- Adhesive sticks to a variety of surfaces on contact, including recycled content
- Backing resists nicks, abrasions, moisture and scuffing for lasting hold
- Easily conforms around edges and on rough surfaces for a tight seal
- Available with custom printing for security and/or branding
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 55 (60) |
|---|---|
| Model Number | 375 IW |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Length | 54.68 Linear Yard |
| Primary Advantage | Heavy Boxes |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 50.0000 m |
| Performance Level | High Performance |
| Tape Grade | Premium |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 613 |
| Thickness | 3.1 mil |
| Meets Specifications | ASTM D5486;CID A-A1684B |
| Thickness (Metric) | 0.07 mm |
| Color | Clear |
| Elongation | 160 Percent |
| Series | Scotch |
| Adhesive Type | Hot Melt Synthetic Rubber Resin |
| Core Size | 3 |
| Dimension 1 | 48.0000 mm |
| Length (Metric) | 50 m |
| Size Description | 48 mm x 50 m |
| Tensile Strength | 35 lb/in |
| Width | 1.88 Inch |
| Width (Metric) | 48 mm |