
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 36 Yard 5.2 mil, Vinyl Tape 471 Blue, 48 Individually wrapped rolls per case
- Item Code: 051115-68843
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vinyl Tape 471 is commonly used for marking hazards and aisles, color-coding, paint masking, decorative trim, splicing and more. Made from vinyl backing with rubber adhesive, this versatile tape resists scrapes, wear and weathering for long lasting use
48 PER CASE
Features
Back To Top- Unique stretch properties enable tape to remain stretched to conform to uneven surfaces without lifting and retracting
- One-piece, clean removal from many surfaces which helps reduce clean-up and labor costs
- Rubber adhesive provides excellent holding strength on many surfaces
- Good abrasion and solvent resistance for long service life
Tech Specs
Back To Top| Inner Gross Weight | 3.21 |
|---|---|
| Inner UPC | 30051115688431 |
| Meets Specifications | Abbott Laboratories 17-0073 w/exceptions;Federal Spec MIL STD 2041 D;Filmtec 471;Lockheed Martin 0-00112;Navy WS26054;United Launch Alliance H/PS 2-00271 (A-A 1689);US Govt A-A-1802 |
| Size Description | 3/4 in x 36 yd 5.2 mil |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Product Family | 3M™ Vinyl Tape 471 |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Thickness | 4.1 |
| Inner Width | 5.25 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 170 |
| Product Form | Roll |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Tensile Strength (metric) | 270 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.182 |
| Inner Pack Level Quantity | 12 |
| Inner Total Base Units | 12 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Tensile Strength | 14 lb/in |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Backing Material | Vinyl |
| Color | Blue |
| Elongation | 130 Percent |
| Width | 0.75 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 23 (25) |
| Inner Depth/Length | 10 |
| Series | 3M |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 76 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | 40 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness (metric) | 0.1 |
| Inner Height | 6 |
| Inner Total Pack Level Units | 12 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Performance Level | High Performance |
| Total Thickness | 5.2 |