
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 80 Grit F-weight 763U 3M™ Hookit™ Paper Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051119-10148
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Paper Disc 763U combines a blend of ceramic and aluminum oxide abrasive grain and a heavy F-weight paper backing to make short work for tasks like defect repair on metals, prep for paint and orbital sanding. 3M™ Hookit™ attachment system makes tool attachment swift and simple.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Ceramic aluminum oxide blend yields a high cut rate and exceptional durability
- Extra heavy, strong F-weight paper backing withstands rugged use, resists tearing
- Best for blending and finishing stainless steel, aluminum and carbon steel
- Good for paint stripping or D/A applications on metal
Tech Specs
Back To Top| Coat Type | Closed Coat |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Paper |
| Brand | 3M |
| Product Number | 763U |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Red |
| Vacuum Support | No |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Color | Maroon |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Backing Weight | F Weight |
| Grit | 80 |
| Hole Configuration | 600Z |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |