
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 80 Mic 3 mil 366L 600Z Die Type D 3M™ MicroFinishing PSA Film Disc, 125 Discs/Roll
- Item Code: 051119-18777
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Microfinishing PSA Film Disc Roll 366L include multiple sanding discs packaged in a roll for convenience and use in high-production environments. These discs are rated Best in the 3M Microfinishing line of film backed discs.
ORDER IN MULTIPLES of 2 ROLLS
Features
Back To Top- Precision, micron-graded aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and uniform finish on many substrates
- Durable polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Pressure sensitive adhesive backing allows quick attachment and clean removal for multi-step finishing processes
- Open coat construction provides aggressive cut and reduced loading
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
- Adhesive backing for easy attachment
Tech Specs
Back To Top| Micron Grade | 80 ?m |
|---|---|
| Product Form | Disc Roll |
| Product Number | 366L |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Backing Material | Polyester Film |
| Hole Configuration | 600Z |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Type | D |
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |