
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 1/2 in. M20 6002J Pattern 18 White 400R Die 3M™ Flexible Diamond QRS Cloth Disc
- Item Code: 051119-19785
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Flexible Diamond QRS Cloth Disc 6002J was designed to tackle hard-to-grind materials like stone, glass, ceramics, carbides and composites. The open dot, micron-graded diamond and semi-flexible backing provide aggressive cutting action, while remaining responsive to contours.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Diamond mineral provides aggressive cut and consistent scratch on hard-to-grind materials like stone, glass, ceramic, carbides and composites
- Open dot mineral pattern allows swarf and debris to escape, helping to prevent loading
- Metal bond anchors micron-graded diamond securely
- Quick release attachment
- Flexible backing responds to edges and contours
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Diamond |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Backing Weight | X Weight |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Diamond Abrasive Pattern | 18 |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | QRS |
| Hole Configuration | 400R |
| Product Number | 6002J |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Material | Cloth |
| Bond Type | Metal |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Micron Grade | M20 |