
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11-1/4 in. x NH 3 mil 568XA 1125E Die 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc
- Item Code: 051119-20580
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 568XA uses microreplication technology by 3M along with cerium oxide particles formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on a film backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish when used either wet or dry.
ORDER IN MULTIPLES of 25
Features
Back To Top- Proprietary 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Use wet or dry to create high gloss level for glass defect repair and solid surface finishing
- Micron sized abrasive pyramids produce a high-gloss
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Produces finer finishes than paper and film-backed abrasives
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 400R |
|---|---|
| 3M Brand | Trizact™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Number | 568XA |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |