
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 36 Grit YF-weight 777F 300V Die 3M™ PSA Cloth Disc
- Item Code: 051119-21512
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ PSA Cloth Disc 777F provides the durability needed for moderate stock removal to finishing of your workpiece. 3M ceramic aluminum oxide grain blend is designed for exceptional durability and cutting efficiency.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Pressure sensitive adhesive backing sticks easily to backup pad and removes cleanly
- Ceramic aluminum oxide grain blend surpasses aluminum oxide abrasives in cut-rate and durability
- Heavyweight cloth backing supports high-pressure, tough applications
- Grinding aid reduces running temperatures when used on exotic metals such as stainless steel
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyester Cloth |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| 3M Brand | 3M™ |
| Application | Deburring, Grinding, Finishing, Surface Preparation |
| Hole Configuration | 300V |
| Brand | 3M |
| Grit | 36 |
| Backing Weight | YF Weight |
| Bond Type | Resin |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | PSA |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Number | 777F |
| Coat Type | Closed Coat |