
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 1/2 in. 74 Micron 675L 800K Die Teal 3M™ Hookit™ Diamond MicroFinishing Film Disc
- Item Code: 051119-23036
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Designed with a durable polyester film backing and diamond mineral, 3Mâ„¢ Hookit Diamond Microfinishing Film Disc 675L provides fast finish reduction on hard materials including thermal spray coatings, ceramics, carbides, chilled iron, granite and others. A hook-and-loop attachment system makes attachment swift and simple.
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Micron-graded diamond mineral delivers a range of surface finishes and stock removal
- Polyester film backing is durable, and can be run with coolant
- Hook and loop attachment maximizes productivity
- Finish reduction on a variety of hard materials
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 800K |
|---|---|
| 3M Brand | Hookitâ„¢ |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Abrasive Material | Diamond |
| Backing Material | Polyester Film |
| Micron Grade | 74 ?m |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color | Teal |
| Backing Thickness | 6.0 mil |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |
| Color Family | Blue |
| Product Number | 675L |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |